Örnek Şirket Değerlemesi-Çelebi Hava Servisi A.Ş. Değerleme (Excel)

Şirket/hisse senedi değerlemesi konusunda bir şirketin gerçek değeri nasıl hesaplanır sorusuna yanıt vermeye çalışan yazım çok teorik ve sözel olarak anlaşılması zor olduğundan yazıda da belirttiğim üzere bir şirketin hisse başı içsel değerini bulmak için bir şirket üzerinden örnek bir değerleme yapacaktım. O şirket de twitter hesabımda yazdığım üzere Çelebi Hava Servisi şirketi olacak. Bu şirketi profesyoneller tarafından en sık kullanılan indirgenmiş nakit akımı yöntemine göre yapacağım. Buffett’ın da sürekli bahsettiği şirketin gelecekte elde edeceği nakit akışının değerleme için önemini bir kez daha anlayacağız.

Yazıya başlamadan önce bir kaç konuya değinmem gerek.

Öncelikle bu değerlemeyi yayınlamadan çok önce hisseleri sattığımı belirtmeliyim. Bu yüzden aşağıda şirket hakkında yazdığım yazı ve değerleme içeriği sadece örnek bir şirket incelemesi ve değerlemesi nasıl yapılır bunu göstermek içindir.

Değerlemenin yapılmış olduğu excel şifresini LÖSEV’e buradan , Mehmetçik Vakfı’na buradan ya da Tema Vakfı’na buradan yapılacak olan minimum 100 TL tutarlı bağışın makbuzunu / ekran görüntüsünü yollayan herkese yollayacağım. Bu minimum 100 TL bağışı her kuruma bölerek de yapabilirsiniz, tek bir kuruma da, o size kalmış.

Bu bağışın yapılmasını isteme sebebim gerçek bilginin ve emek harcanmış bir değerlemenin en azından bu şekilde bir işe yaramasını istiyorum. Bu parayı ayıramayacak öğrenci arkadaşlar da durumlarını yorumda yazarlar ise kendilerine excel şifresini yollarım.

Bağışı yaptığınıza dair ekran görüntüsünü baykardanpay@gmail.com hesabına atınız. Yazı yayın tarihinden 1 hafta sonra excel şifresini bağış yapan herkese yollayacağım.

Yazı üç ana başlıktan oluşacak.

-Şirket hakkında bilgi

-Sektöre genel bakış

-Değerleme

Çelebi Hava Servisi Şirketi

Çelebi Hava servisi yerli ve yabancı havayolları ile özel kargo şirketlerine yer hizmetleri (temsil, trafik, ramp, kargo, uçuş operasyonu, uçak bakım ve bunun gibi hizmetler) ve yakıt ikmali konusunda hizmet vermekte. Başta Türkiye olmak üzere, Hindistan, Almanya, Avusturya, Macaristan gibi ülkelerde havalimanı yer işletmeciliği yapan bir firma. Şirketin tarihçesi ve kurucusu hakkında bilgi almak isterseniz Çelebi Hava Servisi resmi sitesinde gerekli bilgiler mevcut.

Şirketin ana pazarları olan Türkiye ve Hindistan’da oldukça güçlü bir oyuncu olduğunu söylemek mümkün. Fakat Türkiye’de THY’nin kendi yer işletmeciliği olan TGS firmasını kurması, Pegasus’un hub noktası olan Sabiha Gökçen Havalimanı’nda yer işletmeciliği işini kendi yapması gibi nedenlerle iç pazarda biraz güç kaybettiğini söyleyebiliriz.

Hindistan’da ise tam tersi durum söz konusu. Ana hissedarlardan Canan Çelebioğlu’nun söylediğine göre özellikle 2006 yılında Budapeşte Havalimanı yer hizmetleri işletmeciliği için girdiği ihaleyi kendileri için finansal anlamda çok da avantajlı olmayan bir teklifle kazandıkları hâlde bu havalimanının yer hizmetleri işletmeciliğini almaları daha sonra girdikleri yurt dışı ihalelerinde ciddi bir referans olmuş. Özellikle Hindistan pazarına 2008 yılında girmeleri bunun en büyük göstergesi denebilir.

Şirket şu anda Hindistan pazarını domine ediyor diyebiliriz. Başkent Yeni Delhi, Ahmedabad, Cochin ve Bangalore Havalimanları’nda yer hizmetleri faaliyetlerini sürdürmekte olup, 14
Aralık 2018 tarihinde sonuçlanan ihale neticesinde 10 yıl süre ile imtiyaz hakkı kazanılan Hyderabad Havalimanı’nda da yakında hizmete başlayacak.

Çelebi faaliyet lokasyonları

Ayrıca Ocak 2019’da KAP haberinde duyurulduğu üzere yeni girdikleri ihalede 16 havalimanı için teklif vermişti. Duyuruda bu havalimanlarının Hindistan’ın toplam uçuş trafiğinin yüzde 29’unu oluşturduğu yazıyor. Fakat ihale Hindistan Hükümeti tarafından iptal edildiği haberi yeni geldi. Eğer ihale gerçekleşmiş ve Çelebi kazanacak olsaydı, Hindistan’da %80 civarında bir pazar payına sahip olup bir anlamda tekel olacaktı. Bu yüzden de değerleme kısmını biraz beklettim çünkü bu ihale değerlemede kullanacağım varsayımları fazlasıyla etkileyecekti.

Actera Etkisi

Tekel konusu açılmışken şirketin bir diğer hissedarı Actera’ya değinmeden olmaz. Actera, danışmanlığını yaptığı fonların 3,3 milyar ABD$’ını aşan sermaye bazı ile Türkiye’deki yatırımlara odaklanmış en büyük özel sermaye şirketidir. Bu şirket Türkiye’de iyi yönetildiğini düşündüğü ve gelecek vaat eden şirketlere yatırım yaparak hem maddi anlamda hem de yönetim anlamında şirketlere katkı sağlayarak bu şirketleri mümkün olan en kısa sürede (5-10 yıl) agresif bir şekilde büyüterek elden çıkarıyor. Bu şirket 2013 yılında Çelebi Havacılık Holding’in yarısını satın alarak dolaylı yoldan halka açık olan alt şirket Çelebi Hava Servisi’ne ortak oldu.

Bu grubun en önemli özelliği ortak olduğu şirketleri adeta bir kaldıraç etkisi ile büyütmek ve pazarında tekel durumuna getirmek diyebiliriz. Örnek olarak başarılı çıkışlarından Cinemaximum’u verebiliriz. Her gittiğiniz yerde gördüğünüz bu sinemaların sebebi Actera efektidir. Yine her yerde gördüğünüz MacFit de Actera ortaklığı ile bu duruma gelmiştir.

Bu grup agresif büyümeyi Çelebi’de de sağlamaya devam etmektedir. Kuruculardan Murat Çavuşoğlu da dahil olmak üzere yönetim ekibinin özgeçmişlerine bakarsanız bu katma değeri nasıl yarattıkları konusunda bir ön fikriniz olur. Cinemaximum-Mars Cinema yatırımları ve bu firmayı satış hikayesi Harvard Case olarak okutulmaktadır. Şirketi 6 yıl içinde Türkiye’de tekel haline getirip dolar bazında 6 kat getiri sağlayarak Korelilere sattılar.

Çelebi Havacılık’ta da aynı etkileri Hindistan pazarında giriştiği işlerden görmek mümkün. Actera şirkete yatırım yapalı 6 yıl oldu bile.

Sektöre Genel Bakış

Öncelikle Hindistan’dan başlamak gerekiyor. Hindistan Havacılık sektörü bugün dünyanın en büyük 7. pazarıyken 2020 yılında dünyadaki en büyük 3. pazar olacağı tahmin ediliyor ki bu kadar kısa zamanda çok etkleyici bir büyüme tam da Actera ve diğer küçük yatırımcıların isteyeceği cinsten. Airports Council International (ACI) tarafından 2040 yılına kadar yolcu trafiğinin dünyada en hızlı artacağı ülke olarak tahmin edilmekte. Yolcu trafiği 2018 yılında %16.2 artmışken 2006’dan beri ortalama %12.5 oranında artmıştır.

Çelebi-Hindistan

Hindistan bekleyen uçak siparişi bakımından da dünyada başa oynamaktadır. 2040 yılına kadar dünyada en önde gelen hub noktalarından biri olacağı tahmin edilmektedir. Ticari filo bazında şu an 622 adet olan uçak sayısı 2040 yılına kadar 2359 adet olacağı tahmin edilmektedir. GDP’si agresif bir şekilde artan Hindistan her firmanın girmek istediği bir pazarken henüz çok da büyümeden yer hizmetleri sektörünü Çelebi’nin domine edişi iyi bir vizyon olarak gözükmekte.

Türkiye ise yine demografik yapısı bakımından genç nüfusu ve gelişmekte olan bir ülke oluşundan dolayı Avrupa’nın gelecek vaat eden ülkelerinden olmakla beraber coğrafi konumu sayesinde yeni açılan Büyük ATATÜRK Havalimanı’nın kapasitesi ile beraber Avrupa ve Asya arasında geçiş köprüsü olarak kullanılacaktır. Bu havalimanının yer hizmetlerini de Çelebi Havacılık almıştır.

Türkiye son 10 yıldaki yolcu sayısı artışı bakımından yıllık ortalama %14 uçuş trafiği bazında da %10 artış göstermiştir. Bu noktada dünya ile kıyaslayacak olursak bu rakam dünyada %5tir. Bu büyümenin 2030 yılına kadar devam edeceği düşünülmektedir.

Bunları neden anlattım?

Bazı yatırımcılar herşeyi sayılardan ibaret görme gibi bir yanlışa kapılıyorlar.

Halbuki arkasında bir hikâye olmadıktan sonra değerleme bir hiçtir.

Değerleme yapmak 4 işlem yapabilen herkesin yapabileceği bir şey fakat değerleme yaptığınız şirketin yaptığı işe, kimler tarafından yönetildiğine, büyüme hikâyesini nelerin desteklediğine hakim değilseniz o yatırıma inanmanız biraz zor oluyor. Ayrıca geçmişte kaydettiği büyüme verileri gelecek için bir gösterge taşımayabileceğinden gelecekteki büyümesini destekleyici unsurları ve şirketin rekabet gücü ile alâkalı kafanızda bazı şeyleri tartmanız gerekmektedir. Rekabet gücü olmadıktan sonra 10 sene önce dünya devi olarak gözüken bir çok firmanın adının artık esamesi okunmadığını aklımızdan çıkarmamamız gerek.

Buffett’ın da dediği gibi yatırım yaptığınız şirketler öyle şirketler olmalıdır ki iş yaptığı sektörde rakipleri tarafından rekabet anlamında tehdit edilmemesi için çevresinde adeta bir hendek olmalıdır.

Ulaşılamaz kaleler arayın

Mind Kinesis Value Investing Academy

 

Diğer sayısal veri ve tahminleri değerleme yaparken kullanacağımdan şirket ve sektör hakkındaki bu verileri şimdilik yeterli görmekteyim.

Değerleme

Değerleme linkine buradan ulaşabilirsiniz. Dediğim gibi, yazı yayın tarihinden 1 hafta sonra şifreyi bağış yaptığını mail atıp gösteren herkese yollayacağım.

Değerleme ile ilgili yaptığım hesaplamaların tüm açıklamalarını ilgili hücre üzerine yaptım. Ayrıca bir önceki yazımdaki teorik açıklamalara da ihtiyacınız olacak, o sayfaya da bakmanızda fayda var.

Son olarak söylemek istediğim değerleme ne bir sanat ne de bilim, Damodaran’ın da dediği gibi zanaattır. Sürekli pratik yaparak daha iyi olursunuz. Ayrıca değerleme oldukça özneldir, kullanacağınız verilerin çoğu çeşitli varsayımlardan gelmektedir, bu yüzden çok iyi araştırma ve makul gerekçelerden çıkaracağınız varsayımları kullanmanız gerekmektedir.

Örneğin ben Çelebi’nin gelecek yıllardaki gelir büyüme oranını hava trafiği büyüme oranlarından yola çıkarak yaptım. Bunu başka biri, Çelebi’nin servis yaptığı uçak sayısı ve uçak başına gelir verilerini kullanarak da yapabilirdi. Bu noktada önemli olan kullanacağınız verilerin tutarlı olmasıdır.

Sevgiler…

 

 

 

 

32 thoughts on “Örnek Şirket Değerlemesi-Çelebi Hava Servisi A.Ş. Değerleme (Excel)

 • Reply Halil 31 Ağustos 2019 at 16:48

  Abi yazı için çok teşekkür ediyoruz. Üniversite öğrencisiyim bağış yapmayı çok isterdim ama inan 100₺ yüksek bir ücret. 9unda kredim yatıyor ona göre bir bağış yapsam olur mu acaba ( TEMA vakfına 1 ağaç gibi mesela)

  • Reply baykârdanpay 9 Eylül 2019 at 13:50

   Merhaba,

   Yazıda belirttiğim üzere öğrenci arkadaşlara direkt şifreyi veriyorum. Problem değil. Mailine bakarsın. 🙂

   • Reply Mustafa 10 Ocak 2021 at 01:52

    Hocam oncelikle emekleriniz icin cok tesekkur ederiz. Bende pandemi doneminde isimi kaybettigim icin borsaya merak sardim sadece arastirip ogreniyorum ileride gelirim oldugunda hem yatirim hem bagislarimi yapacagim .degerleme ornegine nasil ulasabilirim?

 • Reply İrfan Akdoğan 5 Eylül 2019 at 15:41

  Emeğinize ve ellerinize sağlık
  Bağış yapmamıza da vesile olduğunuz için ayrıca, teşekküler.

 • Reply samet 26 Eylül 2019 at 22:57

  Hocam yazı çok güzeldi teşekkürler. ODTÜ’de okuyorum öğrenciyim incelemek amacıyla şifreyi alabilir miyim ?

 • Reply samet 1 Ekim 2019 at 21:18

  hocam tekrar merhabalar yazınızı çok beğendim ve değerlemeyi incelemek istiyorum. Öğrenciyim ricam excel dosyasını atabilir misiniz ?

 • Reply Derya Nursu 20 Kasım 2019 at 19:42

  Merhaba, işletme okuyorum yazı benim için çok faydalı olacak fakat belirttiğiniz miktar bir öğrenci için çok fazla. Başka bir yol var mıdır 🙂

  • Reply baykârdanpay 23 Kasım 2019 at 12:20

   Merhaba, öğrencilere şimdilik karşılıksız verdiğimi belirtmiştim, ileride para kazanmaya başladığınızda bağışınızı bu kurumlardan birine yaparsınız. 🙂

 • Reply Baki 24 Kasım 2019 at 18:41

  Merhaba Şifre hakkında yardımcı olursanız sevinirim

 • Reply Beliz 27 Kasım 2019 at 21:31

  Merhabalar,

  İTÜ’de İşletme mühendisliği okuyorum. Havacılık sektörüne ilgim var. Değerleme dosyanızı incelemeyi çok isterim.

  Saygılarımla,

 • Reply Kaan Berat Şenvardar 28 Kasım 2019 at 09:58

  Günaydın Oğuz sitenize tesadüfen denk geldim benimde biraz borsa merakım var fakat borsada sizin gibi bilinçli hisse almak istiyorum örnek çelebi bilanço excel şifrenizi öğrencilere bedava veriyormuşsunuz ben sizden şifreyi rica etsem verirmisiniz
  Teşekkür ederim

 • Reply ali segun 7 Şubat 2020 at 16:25

  Merhaba hocam,
  Gazi üniversitesi İktisat bölümünde üniversite öğrencisiyim, kendi harçlımı çıkarabilmek için yarı zamanlı olarak çalışmaktayım. Ekonomi alanına özel bir ilgi duymaktayım, şifreyi benimle de paylaşırsanız biraz incelemek ve öğrenmek istiyorum. Teşekkür ederim

  • Reply baykârdanpay 9 Şubat 2020 at 13:28

   Mail olarak atıyorum. İyi çalışmalar.

 • Reply Adil Şenol ( Kızım Pınar Şenol) 13 Şubat 2020 at 09:33

  Merhaba Hocam,
  Ben öğrenci değilim ( emekliyim ) kızım için yazıyorum kendisi öğrenci. Bağış yapmayı çok isterdim fakat şu an için ekonomik durumum elvermiyor. Ama ileride bağış yapacağımı söyleyebilirim. Kızım bu konulara çok meraklı, gönderirseniz memnun olurum.

 • Reply erkan 8 Mart 2020 at 10:35

  Hocam ellerinize sağlık. ODTU İşletmede okuyorum, şirket değerlemelerle ilgileniyorum. Bursum yattığında 100TL değil de 20 TL bağış yapsam olur mu, geçinmem için o burs parası çok önemli.

 • Reply Serdar1996bjk 19 Mart 2020 at 10:41

  Hocam yalan yok işim var yanlız param bana zar zor yetiyor. O yüzden benim mailde atsana eğer kazanırsam hepsine 100 tl bağışlıcam.

 • Reply DOĞAN İLGÜN 27 Mart 2020 at 01:44

  Merhaba,
  Pamukkale Üniversitesi Uluslararası Ticaret ve Finansman Bölümünde Öğrenciyim. Bilinçli Bir Yatırımcı Olmak İstiyorum. Paylaştığınız Bilgiler İçin Teşekkür Ederim. Rica Etsem Şifreyi Benimle Paylaşırmısınız? Öğrencilere Böyle Bir İmkan Tanıdığınız İçin Ayrıca Teşekkür Etmek İsterim. İleride Yatırımlarımdan Kazandıklarımın Bir Kısmı İle Bağış Yaptığımda Sizinle Paylaşmaktan Mutluluk Duyarım.

 • Reply Barış E. 2 Nisan 2020 at 22:41

  Hocam merhabalar verdiğiniz şifreyi alabilir miyim?
  Lise öğrencisiyim

 • Reply Ahmet Emrecan Akkan 6 Nisan 2020 at 02:24

  Antalya’da üniversite öğrencisiyim, kanıt isterseniz mail yoluyla okul kimliğimi atabilirim şifreyi alabilir miyim ? İyi çalışmalar.

 • Reply Umut 23 Mayıs 2020 at 17:53

  Merhaba Baykardanpay,

  Bu değerlemeyi diğer şirketler için incelemek için kullanılması durumunda hangi verileri değiştirmemiz gerekiyor? Stok devir hızları alacak tahsil süreleri vs gibi oranları nasıl dahil edebiliriz?

 • Reply Semina 25 Mayıs 2020 at 23:32

  Merhaba, ben de Afyon Moleküler Biyoloji ve Genetik okuyorum. Yatırım konularına yeni yeni ilgi duymaya başladım, göndereceğiniz dosyanın faydalı olacağına inanıyorum. Bana da şifrenizi iletebilirseniz çok mutlu olurum 🙂

 • Reply murat kara 8 Haziran 2020 at 16:38

  Merhaba,

  Akdeniz üniversitesi iktisat bölümünde öğrenciyim. Mümkünse Finansal yönetim için Wacc hesaplama örneği benim için yararlı olacaktır.
  Lütfen şifreyi paylaşma şansınız var mı? Öğrenciliğim bitince bağış boynumun borcu olacak. Teşekküler

 • Reply Serkan 20 Temmuz 2020 at 11:14

  Merhaba, elinize emeğinize sağlık. Üniversite son sınıfta okuyorum. Maddi durumum kısıtlı. Rica etsem şifreyi benimle de paylaşabilir misiniz. Çok teşekkür ederim.

 • Reply Mehmet 24 Eylül 2020 at 23:34

  Hocam S.a yazınızı daha yeni görüyorum. Uludağ üniversitesinde öğrenciyim rica etsem şifreyi gönderir misiniz? Finansal özgürlüğümü elime alınca söz üç kuruma da bağış yapacağım.

 • Reply ayberk 13 Ekim 2020 at 19:36

  Hocam selamlar, eline sağlık, yazı süper olmuş, itü df de 4. sınıf öğrencisiyim, yatırımla ilgileniyorum, eğer paylaşma imkanın olabilirse çok ama çok mutlu olurum, saygılar,

 • Reply Berivan 18 Kasım 2020 at 15:53

  Merhaba ben endüstri mühendisliği ögrensiyim şuanda da vaka analizi ödevim var ve örnek bir değerlemeye ihtiyacım var ancak gerçekten param yok yardımcı olursanız şifre için çok memnun olurum teşekkürler 🙂

 • Reply Doga 6 Aralık 2020 at 22:07

  Merhaba
  Ankara üniversitesi siyasal bilgiler fakültesi isletme son sınıf öğrencisiyim. Ileride finans sektöründe kurumsal finansman depertmaninda calismak istiyorum. Şıfreyi paylasabilirseniz cok sevinirim.

 • Reply GÜNNUR 18 Aralık 2020 at 10:08

  merhaba;
  Hocam ben yeni işe başladım , deneme aşamasındayım, burda şirkete değer katmak ve rapolarma alanınına çok önem veriyorlar işimin devamlılığı için yukarda açıklamalarını okudum ve gerçekten çok iyi olduğunu gördüm sizden rica etsem şifreyi gönderme imkanınız olur mu? Maaşımı alır almaz bağış yapacağım şuan asgari ücret alıyorum belki ilk seferde 100 tl yapamam ama bir kaç aya bölebilirim söz veriyorum.

 • Reply cemal 13 Ocak 2021 at 03:45

  hocam ben de sizi yeni keşfeden bir makine mühendisi adayı öğrenciyim, günümüzde makine mühendisliği ayaklaraltına alınmış bir meslek oldu gibi ne iş olsa yaparım abi modunda takılacağız, mezun olduktan sonra ilk maaşlarla karın doymayacak gibi, ben de şimdiden ek gelir yolları aramaya başladım ve borsaya merak sardım, exceliniz incelemeyi çok istiyorum bana bu konuda yardımcı olabilir misiniz, bu değerleme yöntemiyle kazanacağım ilk para ile yapacağım bağış sözümdür,

 • Reply Nur akkaya 18 Ocak 2021 at 12:09

  Merhaba Oğuz abi bende iktisat öğrencisiyim indirgenmiş nakit akışı yöntemini öğrenmek istiyorum ayrıca sizinle de tanışmak istiyorum sektör araştırmasını nasıl yaptığınız konusunda bilgi almak istiyorum mezun olduğumda söylemiş olduğunuz vakfa emin olun bu bağışı yapacağım

 • Reply Hıdır Yıldız 22 Ocak 2021 at 23:55

  Merhaba,

  Öğrenciyim. Şifre almam mümkün müdür?

  Teşekkürler

 • Reply Engin 27 Ocak 2021 at 12:42

  Hocam öğrenciyim şifre alabilirmiyim

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir